Sık Sorulan Sorular

 

Aşağıda sık sorulan sorular ve cevaplarını görebilirsiniz.

 

Sormak istedikleriniz için 0850 885 01 66 numaralı  müşteri hizmetlerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

 • Laila ipek yorgan ile Kaz tüyü yorgan arasında ne fark vardır?

  1. İpek yorgan doğal yapısı gereği anti alerjiktir.

  Kaz tüyünü antialerjik hale getirmek için çeşitli kimyasallarla yıkanmaktadır. Kaz tüyü yorgan yıkandıktan sonra kimyasallar etkisini giderek kaybetmekte ve tekrar bakteri üretmeye elverişli hale gelmektedir.

  Alerji rahatsızlığı olanlar için kaz tüyü yorganların kullanılması önerilmez iken ipek yorgan, alerji, astım, bronşit rahatsızlığı olanların özellikle tercih ettiği bir üründür.

   

  2. Yumuşacık yapısıyla kaz tüyü yorgana göre çok daha konforludur.

  Kaz tüyü yorganlar ise yorgan hareket ettikçe hışırdamakta, sivri uçları cilde batma yapabilmekte ve zamanla kılıfı delerek tüyler dışarı çıkabilmektedir.

  Kaz tüyü yorganlarda, tüylerin yorganın içinde üreyen miteların dışarı çıkmasını mümkün olduğunca engellemek için çok sık dokulu, dokununca hışırdayan sert yapıdaki bir tür (down proof) kumaş zorunlu olarak kullanılmaktadır.

  Laila ipek yorganda bakteri, mite barınamadığı için yumuşak yapıdaki kumaşlar kullanılmaktadır.

   

  3. Terlemeye neden olmaz.

  Kaz tüyü yorganlar aşırı ısıtması ve tüylerin hava geçişine izin vermemesi nedeniyle sadece kışın kullanıma daha uygundur.

   

 • İpek yorganı ipek nevresim ile beraber mi kullanmak gerekir?

  İpek yorganlarımız standart ölçülerdedir. İstenilen nevresimle beraber kullanılabilir.

  Alerjiyi tetikleyen maytlar sıcak ve nemli ortamda çoğaldıkları için yorgan kumaşının alerjiye etkisi  sınırlıdır.

   

 • İpek yorgan ince görünüyor. Gerçekten sıcak tutar mı?

   

  İpeğin yapısı ve hazırlanışının sağladığı avantajlar nedeniyle çok iyi ısıtır. Bunun nedeni yorganın içine kat kat olarak konulan ipek ile hazırlanan özel yapısıdır. 3-4 adet ince kıyafet, kalın bir kazaktan çok daha sıcak tutar. İpek yorganın içinde yaklaşık 150 kat ipek bulunur.

  Bu katmanlı yapı, ipek yorganın son derece iyi ısıtmasını sağlar.

   

  Ayrıca diğer yorgan dolgu malzemelerinin aksine ipek lifinin ortasında da hava boşlukları vardır. Bu özelliği de ipek yorganın iyi ısıtmasının en önemli nedenlerinde biridir.

   

  Laila ipek yorgan'da uluslararası standartlara uygun miktarda ipek dolgu malzemesi kullanılmaktadır. Bu nedenle çok soğuk bir ortamda dahi son derece sıcak tutarken, terletmez ve benzersiz bir konfor sağlar.

 • İpek yorgan terletir mi?

   

  İpek lifinin içi %33 ile %38 oranında hava boşlukları içerir. Hava sıcak olduğu zaman oluşan nem bu hava boşluğunda muhafaza edilerek aşırı sıcaklık engellenir. Ayrıca diğer yorganlara göre hava kat kat hazırlanan özel yapısı nedeniyle hava geçirgenliği çok daha üstündür.

  Termostatik yapısıyla fazla sıcak havayı dışarı atarak termostat gibi çalışır, sizi bütün gece sıcak ve kuru tutar.

   

  Gece fazla terleyenler ve menopoz nedeniyle dönemsel terleyenler için de mükemmel bir üründür. Kolay üşüyen ve kalın yorgan kullanan ve çabuk terlediği için ince yorgan veya pike kullanan iki farklı bünyedeki kişi aynı yorganın altında son derece konforlu olarak üşümeden ve terlemeden yatabilirler.

   

 • Kullanım ömrü nedir?

  İpek lifi, yumuşak olmasına rağmen bilinen en sağlam doğal liftir.

  Bu nedenle ortalama 15-20 yıl kullanım ömrüyle klasik yorganlardan çok daha uzun kullanım ömrü sunar.

 • İpek yorgan kimler için uygundur?

  Konforlu ve kaliteli bir yorgan tercih edenler

   

  Alerji, astım, bronşit rahatsızlığı olanlar

   

  Gece uyku sırasında terleyenler

   

  Doğal malzemeden yapılmış organik ürün tercih edenler

   

  Kolay terleyen ve çabuk üşüyen, aynı yorganı kullanmak isteyen farklı bünyedeki kişiler

 • Yıkanabilir mi? Bakımı nasıl yapılır?

  Yapısı itibariyle ipek yorganlar mite, toz, küf, akar barındırmadığı için diğer yorganlar gibi sık yıkanmasına gerek yoktur.

   

  Nevresimle beraber kullanılması ve kirlendikçe nevresiminin yıkanması tavsiye edilir. Yıkamanız gerekirse 30 derece suda elde veya kimyasal temizleyici kullanmadan makinede yıkanabilir.

   

  İpek organik bir ürün olduğu için kuru temizleme yapıldığında kullanılan kimyasallar, ipekte kalarak ipeğin doğal özelliklerini kaybetmesine neden olurlar. Bu nedenle ipek yorganın kuru temizleme yapılması önerilmez.

   

  Kılıfıyla beraber yılda bir iki defa 2 saat süreyle havalandırabilirsiniz. Böylece yorganınızın ilk gün ki gibi hafif ve mükemmel hava geçirgen yapıda kalmasını sağlarsınız.

 • İçindeki ipeği görebilir miyim?

  Ürünlerimizin içindeki ipek'i görebilmeniz ve hissedebilmeniz için yan taraflarında uzun bir fermuar bulunmaktadır.

 • Ürünlerinizi nasıl temin edebilirim?

  Ürünlerimizi kendi e-ticaret sitemiz olan www.ipekshop.com 'dan temin edebilirsiniz. Ürünlerimiz Türkiye'nin her yerine kargo ile gönderilmektedir.

 • Ürünlerinizin sertifikası var mı?

  Laila ürünler üretiminde zararlı hiçbir madde kullanılmadığını gösteren uluslararası OEKO Tex 100 sertifikalıdır.

 • Laila ipek yorgan el yapımıdır?

  Evet, bütün Laila ipek yorganlar el yapımı olarak üretilmektedir.

 • Laila ipek yastığın farkı nedir?

  1. Laila ipek yastığın yüksekliğini değiştirebilirsiniz.

  Yeni bir yastık alırken yaşanan en büyük sorun yastığın yüksekliğinin alıştığınız yastık yüksekliğine yakın olup olmamasıdır. Laila ipek yastıkta ise böyle bir sorun yaşamazsınız.

  Laila ipek yastıkta iç yastıklar bulunmaktadır. Kenarındaki uzun fermuarı kullanarak yastığın içine iç yastık ekleyebilir veya çıkartabilirsiniz. Bu şekilde ister yüksek ister çocuk yastığı elde edebilirsiniz.

  2. Laila ipek yastık uzun ömürlüdür.

  Laila ipek yastığın içinde iki ipek yastık ve yüksekliği ayarlayabildiğiniz iç yastıklar bulunur. Yastığı yıkamanız gerektiğinde ipek ve iç yastıkları çıkaratarak kalan pamuk kumaş kılıfı yıkayabilirsiniz. Bu şekilde kullanırsanız ipek yastığı uzun yıllar kullanabilirsiniz.

  3. Laila ipek yastığın kafanızı dayadığınız her iki yüzeyinde %100 ipek iç yastıklar bulunur.

  4. Laila ipek yastık kullanma talimatlarına uygun olarak yıkanabilir özelliktedir.

 • Özel ölçülerde ipek nevresim hazırlayabilir misiniz?

  Evet, istediğiniz ölçülerde saf ipek nevresim takımı hazırlayabiliriz.

 • İpek organik midir?

  Evet. İpek 18 proteinden meydana gelen organik bir üründür. İpek, ipek böceği tarafından yapılır. İpek üretimi sadece organik tarım yapılan yerlerde yapılabilir. Çünkü ipek böceğinin yapısı o kadar hassastır ki kimyasal içeren bir dut yaprağını yemesiyle hayatını kaybeder.

   

  İpek yorgan ve ipek yastık ise işlenmemiş ham ipekten yapılır. El yapımı ipek yorganlar yapılırken herhangi bir fabrikasyon işlemden geçmezler.

   

  Organik yapısı nedeniyle ipek yorgan ve ipek yastıklar, kimyasal içermeyen ürünler kullanmak isteyenler tarafından da tercih edilmektedir.

 • İpek hassas bir ürün, ipek yorgan çabuk deforme olur mu?

  İpek yumuşak bir yapıda olmasına rağmen en sağlam liftir. Parmak kalınlığındaki bir ipek lifini bir yetişkin koparamaz. Son derece sağlam ve dayanıklı yapıda olduğu için kullanma talimatlarına uygun kullanıldığı zaman uzun yıllar kullanılabilir.

 • Laila ipek yorgan ve yastığın bakımı nasıl yapılmalıdır?

  Laila ipek yorgan ve yastıkta 1. kalite yıkanabilir uzun dut ipeği kullanılmaktadır.

   

  Diğer ürünlerin aksine antialerjik hale gelmesi için sık yıkanmasına gerek yoktur. Kirlenmesi durumunda 30 derece suda, organik yıkama sıvıları ile çamaşır makinası ile yıkayabilirsiniz. Sererek kurutulmalıdır. Yıkarken kimyasal temizleyiciler kullanılmamalıdır.

   

  Kuru temizleme yaparken de kimyasal kullanıldığı için kuru temizleme yapılmamalıdır.

Copyright © 2017 Aksen Tekstil | Tüm hakları saklıdır.